Dim7 Akoru ve 24 Tona Modülasyon


Piyanoyu resim (fotoğraf) açısından incelediğimizde, karşımıza üç tane dim7 akoru ve bu akorun çevrimleri ile karşılaşırız. Bu akorlar, tona göre farklı isimler alabilirler ama piyanoya sadece tuş açısından baktığımızda; farklı isimleri alan bu akorların piyanoda aynı tuşlara karşılık geldiğini görürüz. Aynı Gb majör ve F# majör tonlarının, piyano üzerinde aynı tuşlara karşılık gelmesi gibi. Örneğin, Sol# dim7 akoru, Si dim7 akoru olarak da isimlendirebilir ama bu sefer akor sesleri si-re-fa-lab notalarına karşılık gelir.

Sol# dim7 Akoru

Sol# dim7 Akoru
Sol# dim7 Akoru


La dim7 Akoru

La dim7 Akoru
La dim7 Akoru


Sib dim7 Akoru

Sib dim7 Akoru
Sib dim7 Akoru


24 Tona Modilasyon

Her bir dim7 akoru ile, 8 tona modülasyon yolunu açabiliriz. Sol# dim7 akorunu ele alalım. Sol# dim7 akorunu oluşturan 4 akor sesinden, herhangi birini yarım ses pesleştirirsek, dominant 7 akoru duyulur.

Örnek:1
Sol# dim7 akorunun 4. sesi olan fa notasını yarım ses pesleştirdiğimizde, E7 akorunu duyarız. Bu akor A ve Am akorunun dominant akorudur ve bu tonlara modülasyon yolunu açabilir.
E7 akoru

Örnek:2
Sol# dim7 akorunun 3. sesi olan re notasını yarım ses pesleştirdiğimizde, Db7 veya C#7 akorunu duyarız. Db7 akoru Gb tonunun, C#7 akoru ise F# veya F#m tonunun dominant akorudur ve bu tonlara modülasyon yolunu açabilir.
Db7 akoru

Örnek:3
Sol# dim7 akorunun 2. sesi olan si notasını yarım ses pesleştirdiğimizde, Bb7 akorunu duyarız. Bu akor Eb ve Ebm akorunun dominant akorudur ve bu tonlara modülasyon yolunu açabilir.
Bb7 akoru

Örnek:4
Sol# dim7 akorunun 1. sesi olan sol#  notasını yarım ses pesleştirdiğimizde, G7 akorunu duyarız. Bu akor C ve Cm akorunun dominant akorudur ve bu tonlara modülasyon yolunu açabilir.
G7 akoru


Sol# dim7 akoru ile 4 majör ve 4 minör tona modülasyon yolunu açabileceğimizi gördük. La dim7 akoru ve Sib dim7 akoru için de aynı durum geçerlidir.

İlk yorumu siz yazın

Lütfen yorum bırakın.

E-mail ve isim zorunlu değildir.