Bağlamanın (sazın) eşik ayarı nasıl yapılır?


Bağlamazın eşiği herhangi bir nedenden dolayı yerinden oynamış olabilir. Bu kendini şu şekilde belli eder; Bağlamanızın perdeleri doğru ses vermez. Boş tellerde bağlamanız akordlu gibi görünsede, herhangi bir perdeye bastığınızda bozuk ses alabilirsiniz. En belirgin özelliği ise, boş teldeki la ile oktavdaki ince la sesinin uyumsuzluğudur. (İnce la perdesinin doğru yerde olduğu varsayılmaktadır.) Bizde buradan yola çıkarak bağlamanın eşik ayarını yapacağız.

İlk olarak en alttaki iki ince teli (sırma tel olmamalı) iyi bir şekilde akordlayın. Daha sonra resimde görüldüğü gibi baş parmağızını ince la perdesine koyun. Baş parmağınız iki ince tel grubundan üst taraftakine basmalı, diğer tel boşta tınlamalıdır.

Üst eşik ayarı.

La perdesinden eşik ayarı.

Buradaki amaç eşiğin yerinin doğru olup olmadığını tespit içindir. Akortlu iki tel bu şekilde tınlatıldığında mükemmel bir uyum içinde olmalıdır. Kulağınız aracılığı ile bunu tespit ettikten sonra, bağlamanızın eşiğini paralel bir şekilde ileri veya geri ve az ölçüde oynatılıp kontrol işlemi tekrar yapılmalıdır. Bu işlem sonuca ulaşıncaya kadar tekrar edilmelidir.

İpucu: Bağlamanın eşiği ayarlandıktan sonra bir daha yerinin kaybetmemek için, eşiğin iki yanına toplu iğne ucu ile işaret konulabilir.

2 yorum

Lütfen yorum bırakın.

E-mail ve isim zorunlu değildir.